Czy mindfulness wpływa na mózg i poprawia zdrowie? – dr Paweł Holas
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Uważność (mindfulness) to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę, która może być rozwijana przez ćwiczenia medytacyjne. Uważność wywodzi się z psychologii buddyjskiej sięgającej 2500 lat wstecz, choć obecna jest również w innych tradycjach. Opisuje się ją jako dostępną dla każdego metodę zmniejszania cierpienia i rozwoju pozytywnych jakości, takich jak: samoświadomość, mądrość, współczucie i równowaga emocjonalna.
Coraz popularniejszy na Zachodzie mindfulness i interwencje na nim oparte, jak Mindfulness-Based Intervensions (MBI), a zwłaszcza Terapia Poznawcza Oparta na Uważności (MBCT), są dziś intensywnie badane przez naukowców. Uważność ma udokumentowane działania w leczeniu zaburzeń nastroju, uzależnień i problemów lękowych. Rozwijana dziś w kontekście zdrowia uważność i MBI zaczynają być coraz szerzej stosowane w innych obszarach życia społecznego, a zwłaszcza w edukacji.
Celem wykładu jest przedstawienie zastosowań i mechanizmów uważności oraz ocena ich skuteczności, ze szczególnym uwzględnieniem ustaleń badawczych w obszarze neuronaukowym.
dr hab. n. med. Paweł Holas – adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik studiów podyplomowych Uważność i współczucie. Fundamenty, badania i psychoterapia na Uniwersytecie SWPS. Psychiatra, nauczyciel uważności (MBSR, MBCT, MSC), psychoterapeuta i superwizor terapii behawioralno-poznawczej. Uczeń Jona Kabat-Zinna – twórcy MBSR. Współzałożyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness (2008). Prezes Fundacji Rozwoju Mindfulness oraz współzałożyciel Instytutu Uważności i Psychoterapii. Badacz uważności oraz autor tekstów poświęconych interwencjom opartych na uważności.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche
#mindfulness #mózg #uważność