Trauma wczesnodziecięca i lękowe style więzi – dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała
Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
– www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
– Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88vSco2hKNnHByTSll
– iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/strefa-psyche-uniwersytetu-swps/id1437994794
– SoundCloud: https://soundcloud.com/swpspl
– Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa638-b1b7-4187-ac68-62f47126318e
Jak rozpoznać kiedy mamy do czynienia z normalną reakcją na nienormalną sytuację? Jak dzieci i dorośli radzą sobie ze skutkami traumy? Kiedy możemy mówić o zaburzeniach po traumie? U kogo szukać pomocy, kiedy skutki traumy dezorganizują życie? O aleksytymii, czyli skłonności do „emocjonalnej ślepoty” oraz zaburzeniach dysocjacyjnych opowiada dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała, psycholog i terapeuta z Uniwersytetu SWPS, autorka książki „Aleksytymia i dysocjacja jako podstawowe czynniki zjawisk potraumatycznych”.
Wykład dotyczy analizy procesów psychicznych występujących w trakcie radzenia sobie ze skutkami traumy. Słuchacze dowiadują się kiedy pamiętanie o przeżytej traumie może być ważną kotwicą, która – kiedy zaczynamy się zapędzać – przywraca nam system wartości, koryguje nasze zapędy i wskazuje, że w życiu najważniejsze jest… życie, a kiedy staje się trudnym do przyswojenia i przytłaczającym doświadczeniem, które kładzie się cieniem na całe późniejsze życie.
Zostały omówione wyznaczniki tych bardzo złożonych i bolesnych procesów: aleksytymia, czyli skłonność do „emocjonalnej ślepoty” oraz dysocjacja, czyli tendencja do „odłączania” się w sytuacjach potencjalnie traumatycznych.
O prelegentce:
dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała – psycholog, dr nauk humanistycznych. Pracuje na Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka artykułów i książek naukowych z zakresu uwarunkowań rozwoju psychicznej reprezentacji emocji w normie i patologii (aleksytymii) oraz zaburzeń po stresie traumatycznym. Realizuje projekty badawcze w obszarze wpływu traum na rozwój PTSD i innych zaburzeń związanych z konsekwencjami traum złożonych. Kieruje autorskimi studiami podyplomowymi na Uniwersytecie SWPS: Psychologia Kryzysu i Interwencji Kryzysowej oraz Psychotraumatologia.
Od kilkunastu lat nieprzerwanie zajmuje się praktyką kliniczną, specjalizując się w psychoterapii osób, które doświadczyły traum złożonych. Jest członkiem między innymi, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i European Society for Traumatic Stress Studies.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche
#trauma #lęk #psychologia #PTSD #aleksytymia #dysocjacja #psychoterapia