Lęk i jego współczesne manifestacje – dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Wyobraź sobie, że leżysz wygodnie na plaży, słyszysz kojący szum morza… zaraz, zaraz, dlaczego spinają ci się mięśnie? Od początków naszego istnienia lęk i to co sobą sygnalizuje miał wymiar adaptacyjny, ale czy dzisiaj nadal pełni tę rolę? Czego rzeczywiście się boimy, kiedy i dlaczego? Zespoły, syndromy lękowe i sytuacje, które je wzmacniają, zmieniają się pod wpływem danych czasów. Pewne kwestie związane z lękiem pozostają jednak niezmienne: stan fizjologicznego pobudzenia, dyskomfort jego odczuwania, reakcja behawioralna w postaci zahamowania działania lub unikania (ucieczki). Na ogół jesteśmy świadomi, kiedy lęku lub niepokoju doświadczamy – nazywamy go tremą, fobią, paniką, czasem używamy słowa „strach”. Zdarzają się jednak takie stany psychologiczne, po których nie spodziewalibyśmy się, że ich podłożem jest lęk – wspomnijmy dysocjacje, somatyzacje czy cyberchondrię. Podczas wykładu przyglądamy się klasycznym i bardziej współczesnym (jak FoMO) rozpoznaniom zaburzeń i stanów lękowych. Podejmujemy także temat symbolicznej i komunikacyjnej funkcji lęku oraz tego, czym się on manifestuje.
dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz – psycholożka, terapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym, socjoterapeutka. Interesuje się aspektami rozwoju osobistego, w tym dotyczącymi ról płciowych, adaptacji i funkcjonowania społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi oraz przeżywających sytuacje kryzysowe. Prowadzi m.in. badania dorosłych i młodych dorosłych hospitalizowanych psychiatrycznie w kontekście radzenia sobie z zadaniami rozwojowymi i podejmowaniem ról płciowych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu umiejętności klinicznych, diagnozy psychologicznej, prewencji zaburzeń i promocji zdrowia psychicznego.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche
#lęk #zaburzenie #psychoterapia