Związek dwóch młodych osób – jak go budować? – webinar dla młodzieży – A. Żyłkowska, M. Mruczyk
Kiedy jesteśmy nastolatkami, na miłość patrzymy przez różowe okulary. Niepokojące sygnały od ukochanego czy ukochanej z łatwością ignorujemy, bo „przecież on/ona jest moją wielką miłością”. Jednocześnie możemy mieć wiele obaw: jak komunikować drugiej połówce swoje odczucia czy rozmawiać o kontakcie seksualnym, jak dbać o własne potrzeby albo co robić, kiedy związek staje się dla nas toksyczny. Warto się zaopiekować swoimi rozterkami, bo zamiatanie każdego problemu pod dywan wzmaga trudne emocje. Otwarcie dzielmy się swoimi uczuciami w związku i nie osądzajmy ich. – Pamiętajcie, że uczucia to cykle biologiczne, które mają wbudowany początek, środek i koniec. Odczuwanie emocji nie uwięzi was wewnątrz nich na zawsze; wręcz przeciwnie, pozwoli na to, by przejść przez te trudności. To jak droga przez ciemny tunel – nie musi być przyjemna, ale nie jest niebezpieczna! – mówi psycholożka Aleksandra Żyłkowska z Uniwersytetu SWPS.
O budowaniu związków młodych osób z Aleksandrą Żyłkowską będzie rozmawiać Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca w szkołach, absolwentka Uniwersytetu SWPS.
Podczas webinaru dowiemy się:
Jak w młodym wieku budować związek i co sprawia, że jesteśmy w nim szczęśliwi?
Czy istnieją sposoby na stworzenie zadowalającej relacji?
Jak sobie radzić z pojawiającymi się problemami i emocjami w związku?
Po czym poznać, że relacja jest dla nas toksyczna, na jakie niebezpieczne elementy warto zwrócić uwagę?
Jak z tej toksycznej relacji wyjść?
Jak rozmawiać z drugą połówką o całowaniu, przytulaniu, kontakcie seksualnym?
Jak mówić o kontakcie seksualnym i jak „to wszystko” ustalić?
Jak funkcjonuje seksualność i o co w niej chodzi?
Jak rozmawiać o swoim związku z rodzicami?
Jak wyglądają związki młodych osób nieheteronormatywnych i nienormatywnych płciowo?
Kiedy w związku jesteśmy infantylni?
Aleksandra Żyłkowska – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog. Zajmuje się m.in. edukacją seksualną, związkami, rozwojem psychoseksualnym. Z jednej strony bada, dlaczego ludzie rozpoczynają toksyczne relacje, kto w nie wchodzi, czemu trudno z nich wyjść, z drugiej jak stworzyć szczęśliwy związek, jak kształtować relację, by była satysfakcjonująca i komfortowa. Wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Centrum Psychoedukacji i Rozwoju. Prowadzi własną praktykę kliniczną i psychoedukacyjną. Pracuje na Uniwersytecie SWPS, gdzie prowadzi warsztaty, wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Współpracuje z Instytutem Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach. Ukończyła specjalizację z seksuologii klinicznej na podyplomowych studiach seksuologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Zgodnie z wymogami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, swoją pracę poddaje stałej superwizji u osób posiadających tytuł superwizora PTP oraz PTS.
Michalina Mruczyk – psycholog w szkole podstawowej i liceum Spark Academy, absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Wcześniej współpracowała z Uniwersytetem SWPS prowadząc warsztaty dla młodzieży. Angażowała się w działalność wolontaryjną w Stowarzyszeniu Psyche Soma Polis. Jej zainteresowanie psychologią zrodziło się z potrzeby lepszego poznania drugiego człowieka. Nie boi się wyzwań. W wolnym czasie podróżuje, czyta, uprawia sport, gotuje i angażuje się w działalność charytatywną.