Wstyd, poczucie winy i inne emocje samoświadomościowe – dr Konrad Piotrowski
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Emocje samoświadomościowe – w przeciwieństwie do emocji podstawowych, takich jak: radość, strach czy obrzydzenie – pojawiają się w życiu człowieka dość późno i angażują złożone mechanizmy psychologiczne. Do emocji samoświadomościowe należą również wstyd i poczucie winy. Często je ze sobą mylimy, przez co nie wiemy, którą z tych emocji aktualnie odczuwamy. Warto poznać i zrozumieć, kiedy i w jaki sposób dana emocja się pojawia. Ludzie różnią się skłonnością do ich przeżywania – jedni wstydzą się lub mają poczucie winy częściej, a inni rzadziej, a to ma duże konsekwencje dla rozwoju osobowości. Podczas wystąpienia przedstawiony zostanie mechanizm ich powstawania oraz wyniki autorskich badań nad tym zagadnieniem.
Konrad Piotrowski – zastępca dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS. Psycholog rozwoju, zainteresowany przede wszystkim okresem dorastania i wczesnej dorosłości. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem tożsamości. W ostatnich latach badał, jaki związek z budowaniem tożsamości ma niepełnosprawność oraz rodzaj szkoły, do której chodzi nastolatek. Zgłębia również problematykę perfekcjonizmu, w tym jak perfekcjonizm wpływa na sposób poszukiwania własnej tożsamości. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka oraz European Association for Developmental Psychology, uczestnikiem wielu konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz autorem prac naukowych z zakresu psychologii rozwoju człowieka w okresie dorastania i dorosłości, publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche