Uzależnienie od uczenia się jako efekt prób adaptacji do patologicznego systemu edukacji
Badania prowadzone przez ponad dekadę wyraźnie pokazują, że proces uczenia się może stać się źródłem kompulsji i uzależnienia, z niekorzystnymi skutkami zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego uczniów i studentów. Kluczowe w rozwoju uzależnień są systemy wzmocnień, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. System edukacji okazuje się być idealnym środowiskiem do rozwoju uzależnienia od uczenia się, poddając młodych ludzi presji ze strony rodziców, nauczycieli, rówieśników oraz szkoły, przy jednoczesnym braku odpowiedniego wsparcia i rozwijania kompetencji społecznych i emocjonalnych. Jak powszechnym zjawiskiem wśród młodzieży są uzależnia? Jaką rolę może pełnić system edukacyjny w tym procesie? Czy i jakie istnieją możliwe rozwiązania prewencyjne? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Paweł Atroszko, Adiunkt w Zakładzie Psychometrii i Statystyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
dr Paweł Atroszko – Adiunkt w Zakładzie Psychometrii i Statystyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autor ponad 100 prac naukowych, w tym rozdziałów w międzynarodowych podręcznikach na temat uzależnień. Kierownik międzynarodowych i krajowych projektów badawczych z obszaru uzależnień behawioralnych. Dwukrotnie wyróżniony w ogólnopolskim konkursie StRuNa w kategorii Opiekun Roku za opiekę nad Kołem Badań Psychologicznych “Experior”. W 2018 roku Koło uzyskało w tym konkursie Pierwszą Nagrodę dla najlepszego Koła Naukowego w Polsce. Laureat krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. Pierwszej Nagrody dla Najlepszej Pracy Doktorskiej w Obszarze Edukacji w Międzynarodowym Konkursie Emerald/Higher Education Teaching and Learning Association. Stypendysta m. in. Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Norway Grants, Research Council of Norway, European Educational Research Association. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w Polsce.
Spotkanie odbyło się w ramach trzeciej konferencji naukowej z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce “Szkoła przetrwania – jak budować odporność psychiczną w systemie edukacji?”. Konferencja organizowana przez Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu przy współpracy z Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Uniwersytetu SWPS, współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami rozmawiamy o przemocy jakiej dzieci i młodzież doświadczają ze strony swoich rówieśników, jak również ze strony dorosłych.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#uzależnienie #nauka #szkoła