Uzależnienie od alkoholu – przyczyny, kontekst społeczny, wyniki badań – Robert Rutkowski
Szacuje się, że obecnie 2,3 miliarda osób na całym świecie pije alkohol. Europa nieustannie przoduje pod względem średniego spożycia na mieszkańca. Warto jednak zastanowić się czym jest alkohol, jak działa i dlaczego człowiek tak łatwo go polubił. Jakie są modele konsumpcji alkoholu? Czy problem niepicia w towarzystwie jest powodem do wstydu? W jaki sposób leczy się alkoholizm na świecie i jak alkohol wpływa na organizm w okresie dojrzewania? Robert Rutkowski, psychoterapeuta, pedagog, trener umiejętności psychologicznych opowie o wpływie napięcia i stresu dnia codziennego na uzależnienie od alkoholu, przedstawi badania naukowe dotyczące alkoholu oraz jakie są wobec nich reakcje społeczne.
Robert Rutkowski – prowadzi prywatny Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego w Warszawie. Jest psychoterapeutą, pedagogiem, trenerem umiejętności psychologicznych. Proponuje pomoc w obszarach: leczenie uzależnień od alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy, hazardu, internetu, seksu, zakupów; wspieranie rodzin i bliskich osób uzależnionych; depresja, nerwice lękowe, zarządzanie stresem; kryzysy rodzinne z powodu choroby, zdrady, straty pracy, rozłąki na emigracji; psychologiczne przygotowywanie do egzaminów np. na prawo jazdy; podwyższanie skuteczności działania dla menedżerów i sportowców. Prowadzi szkolenia i warsztaty z profilaktyki uzależnień, pracy w kryzysie, zarządzania sobą i podwyższania skuteczności działania.
www.robertrutkowski.pl
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji „Uzależnienia behawioralne” organizowanej przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
“Uzależnienia” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami mówimy o różnych aspektach uzależnień. Poruszamy zagadnienia takie jak: neurobiologiczne podłoże uzależnień, pracoholizm i praca emocjonalna, uzależnienie od alkoholu, konopii, pornografii, seksu i gamingu, jedzenia, badania własne nad psychodelikami, syndrom DDA oraz wolontariat studencki w ośrodkach uzależnień.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#uzależnienia #alkoholizm #uzależnienieodalkoholu