Prof. Małgorzata Janas Kozik o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży
prof. Małgorzata Janas-Kozik jest specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży, pediatrą i psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji. Pełni funkcję członka zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest ordynatorem Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który działa w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.
28 października 2019 roku Minister Zdrowia powierzył jej funkcję pełnomocnika ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.
Reforma ta pozwoliła na utworzenie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Są one oparte na modelu wprowadzonym w ramach projektu deinstytucjonalizacji opieki psychologiczno-psychiatrycznej, którego liderem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wzorem pierwszej takiej placówki, prowadzonej na warszawskich Bielanach od roku 2018, w całej Polsce ma powstać nawet 300 Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla młodych ludzi.
Na początku lipca 2020 roku odwiedzamy profesor Małgorzatę Janas-Kozik w kierowanym przez nią oddziale sosnowieckiego Centrum Pediatrii. Rozmawiamy o tym, jakie są założenia wprowadzanych zmian, pytamy o przebieg reformy, a także o znaczenie wsparcia środowiskowego udzielanego młodym ludziom.
Dokument powstał w ramach “Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę: projekt horyzontalny” odc. 26 z 32.