Pogoń za pięknem – ewolucja czy presja współczesności? – dr Marta Kowal
Od lat mówi się o tym, jak ogromną rolę odgrywają social media w kształtowaniu współczesnych kanonów piękna. Nie jest tajemnicą, że algorytmy promują określone typy urody, a influencerzy wykorzystują ten fakt tworząc nierealistyczne standardy, które nierzadko wpływają negatywnie na samoocenę i zdrowie psychiczne użytkowników.
Co skłania nas do pogoni za pięknem? Czy to znak naszych czasów czy też ludzie od zawsze dążyli do fizycznej doskonałości? Czy są kultury, w których ten aspekt jest szczególnie ważny? A jeśli tak, od czego to zależy? Jak się ma do tego teoria ewolucji?
Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr Marta Kowal, prezentując najnowsze wyniki badań międzykulturowych. Wraz z zespołem przebadała niemal 100 000 osób z 93. krajów, prowadząc badania terenowe w społecznościach na różnych kontynentach. To unikalne spojrzenie pozwoli lepiej zrozumieć, co tak naprawdę kryje w sobie ludzka pogoń za pięknem. Rozmowę poprowadziła psycholożka Zofia Szynal.
Organizatorami spotkań w ramach cyklu “Dni Darwina” są Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego, Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE), Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie oraz Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.
dr Marta Kowal jest adiunktem w IDN Being Human Lab przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej specjalizacją jest psychologia ewolucyjna, a główne obszary badań obejmują: związki romantyczne, zachowania związane ze zwiększaniem atrakcyjności fizycznej oraz miłość romantyczną, szczególnie w ujęciu międzykulturowym. Podczas pracy nad doktoratem, pod opieką promotorską prof. Piotra Sorokowskiego, uzyskała grant Narodowego Centrum Nauki, który umożliwił jej prowadzenie badań nad praktykami upiększającymi w różnych kulturach. Obecnie jest jedną z liderek międzynarodowego konsorcjum, realizującego duże projekty badawcze o charakterze międzykulturowym, zrzeszającego ponad 400. naukowców ze 100. krajów. Dr Kowal współtworzyła skróconą wersję kwestionariusza do pomiaru odczuwanej intensywności miłości romantycznej, który można samodzielnie wypełnić na stronie: https://martakowal.com/tls i porównać wyniki z osobami z innych krajów.
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, psychoedukatorka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i terapeutka schematów. Współwłaścicielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#piękno #ewolucja #psychologia