Tym razem gośćmi Kamila są przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” z Krakowa
W dniach 09 sierpnia – 27 sierpnia 2020 r. Kamil Lorenc przemierzył prawie 500 kilometrowy Główny Szlak Beskidzki – #PoGodnySzlak .
Akcja zainicjowania przez Kamila współorganizowana przez Fundację eFkropka miała na celu solidaryzowanie się z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych i ich bliskimi oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dalszej reformy polskiej opieki psychiatrycznej opartej na psychiatrii środowiskowej.
Na szlaku do Kamila dołączali chociaż na chwilę przedstawiciele:
Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Anna Tomira Bejnar, Aleksandra Wenelczyk, Mateusz Ziółkowski,
Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu
Fundacji „Pasjonauci” – wydawca KrosnoSfera – z Krosna
Kamil na szlaku spotykał się, wędrował oraz wędrówkę zakończył z Fundacją „Idziemy Dla”, czasem też towarzyszyli mu przyjaciele.
Bardzo dziękujemy w imieniu swoim oraz Kamila firmie TheNorthFace za wyposażenie w profesjonalną odzież i obuwie. www.thenorthface.pl
Co było celem akcji?
Akcja odbyła się na rzecz solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego i ich bliskich oraz na rzecz zmian w polskiej psychiatrii. Kamil pragnie w ten sposób przypomnieć o problemach, prawach i potrzebach osób chorujących psychicznie, a także o niezbędnych zmianach dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Jej celem jest również zbiórka środków na rzecz realizacji celów statutowych Fundacja eFkropka.
W Polsce milion osób choruje psychicznie, w tym 400 tysięcy na schizofrenię. Co czwarty mieszkaniec Polski doświadcza, doświadczył lub doświadczy kryzysu psychicznego.
Zależy nam na zmianach zmianach w polskiej psychiatrii. Tak, aby leczenie nie opierało się na izolacji w szpitalu ale żeby rozwijała się opieka środowiskowa: blisko domu, dostępna, bez kolejki, dostosowana do danego przypadku, włączająca w terapię bliskich. Taka, jaka jest dostępna w Centrach Zdrowia Psychicznego.
Patronatem Honorowym akcję objęli Rzecznik Praw Pacjenta oraz Biuro ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Akcji towarzyszyły spotkania online (Live na Facebooku) ze specjalistami oraz z „Ekspertami przez doświadczenie”, czyli osobami z diagnozami psychiatrycznymi, które teraz otwarcie dzielą się swoimi doświadczeniami. Nagrania spotkań są dostępne na naszym YouTube Fundacja eFkropka.
Kim jest Kamil Lorenc?
33 letnim informatykiem, początkującym motocyklistą i pilotem paralotni. Wcześniej zwiedził kawał świata, aby odkryć Polskę ponownie. Kamil ruszył 9 sierpnia z Wołosatego w Bieszczadach i zakończył wędrówkę na dwa dni przed planowanym terminem, 27 sierpnia w Ustroniu w Beskidach, w swoje urodziny.
Czym zajmuje się Fundacja eFkropka?
Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem ludzi chorujących psychicznie i pracą terapeutyczną na ich rzecz, a w jej działania włączają się również osoby po kryzysach zdrowia psychicznego, tzw. eksperci przez doświadczenie. Obecnie zarówno w Radzie Fundacji, jak i jej Zarządzie zasiadają osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Celem naszych projektów jest zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów. Główną misją Fundacji jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi.
Obecnie realizujemy programy:
Razem wbrew stereotypom – warsztaty antystygmatyzacyjne i antyautostygmatyzacyjne prowadzone przez Edukatorzy eFkropki, czyli osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych,
Kongres Zdrowia Psychicznego – Razem zmieniamy polską psychiatrię Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego niewątpliwie przyczynił się do uruchomienia pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego oraz do rozpoczęcia prac nad reformą psychiatrii dzieci i młodzieży.
Grupa integracyjna – samopomocowa grupa wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych,
Marsz Żółtej Wstążki, Marsz Żółtej Wstążki #PoGodność – Marsz solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysów psychicznych ich bliskich,
Razem do samodzielności – w ramach zadania publicznego „Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin” w powiatach mławskim i przasnyskim prowadzimy grupy wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych oraz ich rodzin,
Razem w kuchni – we współpracy z restauratorami Agnieszką i Marcinem Kręglickimi prowadzimy staże zawodowe. Beneficjenci pod okiem pracowników restauracji odbywają praktyki.
Możesz nas wesprzeć również wpłacając darowiznę na nasze konto
Fundacja eFkropka: 73 2530 0008 2016 1049 6433 0004 . Każda nawet drobna kwota ma dla nas znaczenie. Będziemy również wdzięczni za drobne comiesięczne przelewy, wówczas łatwiej nam planować działania pozdrawiamy.