Objawy kryzysu psychicznego u dzieci i młodzieży
Reforma systemu zdrowia psychicznego pozwoliła na utworzenie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Działają one jako ośrodki drugiego poziomu wsparcia młodych pacjentów. Są oparte na modelu wprowadzonym w ramach projektu deinstytucjonalizacji opieki psychologiczno-psychiatrycznej, którego liderem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wzorem pierwszej takiej placówki, prowadzonej na warszawskich Bielanach od roku 2018, w całej Polsce ma powstać nawet 300 Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego dla młodych ludzi.
Te nowe miejsca oferują bezpłatne profesjonalne wsparcie dla młodych ludzi, ich rodzin i bliskich. Działają tutaj zespoły złożone z psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych i lekarzy.
Do wirtualnego studia zaprosiliśmy dr Annę Depukat i dr Dorotę Wilanowską Pardę, które organizują i prowadza pomoc środowiskową dla dzieci i młodzieży w ramach ośrodka utworzonego przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Rozmawiamy o tym, jakie mogą być objawy kryzysu psychicznego u dzieci młodzieży oraz, w jakiej sytuacji należy zwrócić się po specjalistyczna pomoc. Pytamy także o specyfikę pracy terapeutycznej w czasie pandemii.