Komunikacja bez przemocy (NVC) – Magdalena Malinowska-Berggren, Joanna Flis
Agresja słowna, czy generalnie – przemoc w komunikacji międzyludzkiej to zjawisko, z którym spotykamy się na co dzień w rozmaitych okolicznościach: na ulicy, w pracy, w domu. Zdarza się, że autor „przemocowych” wypowiedzi nawet nie zdaje sobie sprawy z ich ładunku emocjonalnego, albo zwyczajnie nie potrafi porozumiewać się inaczej, bo automatycznie powiela zaobserwowane wcześniej wzorce zachowań. A gdyby tak agresję w dialogu zastąpić szacunkiem i empatią, dobierając słowa w sposób ułatwiający nawiązanie kontaktu z drugą stroną? Nonviolent Communication (NVC), czyli komunikacja bez przemocy, to termin, określający taki właśnie model działania.
Na czym dokładnie polega komunikacja bez przemocy (NVC)? Jakie są jej główne założenia i jak wygląda w praktyce? W jaki sposób wykorzystać ją do rozwiązywania konfliktów? Jaką rolę odgrywa w niej empatia? Dlaczego NVC ma takie znaczenie w budowaniu zdrowych relacji i rozwiązywaniu konfliktów? Jaką rolę może odegrać komunikacja bez przemocy w wychowywaniu dzieci?
Na te i wiele innych pytań odpowie certyfikowana trenerka CNVC Magdalena Malinowska-Berggren w rozmowie z psycholożką Joanną Flis.
Magdalena Malinowska-Berggren – certyfikowana trenerka CNVC. Dostarcza wsparcia w budowaniu satysfakcjonujących relacji prywatnych i zawodowych. Prowadzi szkolenia indywidualne i grupowe, mające na celu pogłębienie umiejętności skutecznej komunikacji. Wspiera wdrażanie komunikacji bez przemocy (NVC) w firmach, organizacjach pozarządowych, a także – relacjach prywatnych. Od 2015 roku prowadzi firmę Empathic Way (www.empathicway.pl), współtworząc także Empathic Way Europe (www.empathiceurope.com). Autorka kursu online „Cztery kroki do lepszej relacji z innymi i sobą”. Ukończyła psychologię stosunków międzykulturowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz wiele specjalistycznych kursów i szkoleń. Jest także absolwentką studiów podyplomowych Life Coaching Start Up w Collegium Civitas, którego program został zaakceptowany przez ICF (Approved Coach Specific Training Hours ACSTH). Aktualnie mieszka w Sztokholmie.
Joanna Flis – psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#NVC #komunikacja #psychoterapia