Jak hormony płciowe wpływają na nasze życie, a nasze życie na hormony?
Chcemy tego, czy nie – hormony mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. To od nich, w dużej mierze, zależy nasze samopoczucie, zdrowie i zachowanie. Relacja ta działa także w odwrotnym kierunku – nasze zachowanie i styl życia mogą wpływać na poziomy hormonalne w naszym organizmie.
W jaki sposób zmiany hormonalne w ramach cyklu menstruacyjnego mogą wpływać na zachowanie i preferencje seksualne kobiet? Co mówią badania na temat cech męskich przyciągających kobiety w fazie płodnej? Jak jest to powiązane z aktywnością seksualną kobiet? Czy warunki zewnętrzne, w których żyjemy wpływają na aktywację i dezaktywację procesów endokrynologicznych?
Te i wiele innych wątków poruszy biolożka, dr hab. Urszula Marcinkowska, prof. UJ, w rozmowie z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis. Na webinar zapraszamy 12. lutego o godz. 10:00 w ramach Dni Darwina – cyklu spotkań realizowanych z okazji rocznicy urodzin autora teorii ewolucji.
dr hab. Urszula Marcinkowska, profesorka UJ, jest biologiem zajmującym się reprodukcją i dobrostanem człowieka. Badania, które koordynuje krążą wokół hormonalnych podstaw naszego codziennego życia i zdrowia. Jej dwa najnowsze projekty skupiają się na stresie i macierzyństwie oraz intencjach reprodukcyjnych młodych ludzi. Uzyskała stopień doktora z biologii ewolucyjnej człowieka na Uniwersytecie w Turku oraz odbyła staż podoktorski w Laboratorium Ekologii Reprodukcyjnej na Uniwersytecie Yale. W roku 2022 otrzymała stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców. Obecnie jej główną afiliacją jest Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Polsce.
Joanna Flis – psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.
Organizatorami cyklu są: Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego, Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE), Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie oraz Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#hormony #ewolucja #dnidarwina