Dzień Mózgu w warszawskiej SWPS
Od tysięcy lat nasza cywilizacja rozwija się dzięki zaspokajaniu potrzeby ciekawości, czyli poznania. To z jej powodu zadajemy sobie pytania: „Czym jest umysł?”, „Jak to się dzieje, że w ogóle myślę?”, „Skąd się biorą emocje?”, „Dlaczego kłamiemy?”, „Czy można czytać myśli?”. Więcej o tym jak funkcjonuje mózg, co wiemy o neuronauce i jakie są jej najnowsze dokonania można było się dowiedzieć w sobotę 21 marca 2015 podczas tegorocznego Dnia Mózgu organizowanego w warszawskiej siedzibie SWPS.
Dzień Mózgu zorganizowany został przez Koło Neuronauki SWPS już po raz 10. Była to idealna okazja by poznać i porozmawiać ze studentami, doktorantami i kadrą dydaktyczną Neurokognitywistyki. W części wykładowej wystąpili m.in: dr hab. Piotr Francuz (prof. KUL), który opowiedział o tym, czym właściwie jest piękno z perspektywy naszego mózgu, dr Agata Sobków (SWPS Wrocław), która wyjaśniła dlaczego czujemy, że coś jest właściwe, zanim jesteśmy tego świadomi, czyli o potędze intuicji, dr hab. Iwona Szatkowska (IBD PAN), która przedstawiła całą prawdę o kłamstwie, podpartą badaniami z użyciem technik neuroobrazowania oraz mgr Maciej Skorko (IP PAN) który omówił wpływ technologizacji na nasze mózgi, na przykładzie gier komputerowych.
Poza częścią wykładową, podczas Dnia Mózgu można było wziąć udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję pokazach. Czy da się oszukać wariograf, powszechnie znany jako wykrywacz kłamstw? Dowiedzielismy się dlaczego warto dbać o mózg w każdym wieku i jak dokładnie to robić. Osoby, które zastanawiają się nad karierą związaną z neuronaukami mogły porozmawiać ze studentami Neurokognitywistyki SWPS.
Jak co roku nieodłączną częścią wydarzenia, był kącik małego neuronaukowca, skierowany do najmłodszych ciekawskich. Oferował on mnóstwo zabawy połączonej z nauką i mózgowe słodkości.
Więcej: http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/12475-dzien-mozgu-na-swps-warszawa