Zmęczenie umysłowe i samoregulacja – interakcje między fizjologią, przekonaniami i zachowaniem
Zużycie „baterii mózgu”? Większość z nas doświadczyła zapewne tego stanu, nawet jeśli nie określała go w ten sposób. Dopada nas zwykle po intensywnym wysiłku umysłowym, gdy mózg zmuszony jest działać na najwyższych obrotach, a potem następuje gwałtowny spadek energii i potencjału poznawczego, tzw. zmęczenie umysłowe.
Jak rozumiano to pojęcie kiedyś, a jak ujmuje się ten temat współcześnie? W jaki sposób fizjologia wpływa na nasze zachowania i dobrostan psychiczny? Jaka jest zależność między zmęczeniem poznawczym a problemami psychicznymi takimi, jak depresja czy ADHD i jakie to ma znaczenie dla przyszłych terapii? Psycholożka i psychoterapeutka dr Natalia Wójcik odpowie na to i wiele innych pytań w rozmowie z Zofią Szynal, także psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką podczas webinaru organizowanego w ramach cyklu Psychologia poznawcza.
Uniwersytet SWPS w Krakowie! Nowo powstały Wydział Psychologii planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia już od października 2023 r. Więcej informacji na stronie: https://www.swps.pl/studiuj-w-krakowie.
dr Natalia Wójcik – psycholog, obroniła doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktualnie pełni funkcję adiunkta na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Krakowie. Jest psychoterapeutką (certyfikat PTTPB nr 1378) i w swojej pracy inspiruje się metodami tzw. trzeciej fali (głównie terapia schematów i ACT). Od wielu lat prowadzi Fundację Bez Klamek, która zajmuje się psychoedukacją i wsparciem zdrowia psychicznego. Jest współzałożycielką ośrodka terapeutycznego Nurty w Krakowie. W ramach różnych projektów naukowych (m.in. Maestro, Opus, Preludium) prowadziła badania nad samokontrolą, samoregulacją, zmęczeniem poznawczym i motywacyjnym podłożem przetwarzania informacji. Interesuje się również badaniami nad najnowszymi metodami psychoterapii, w tym badaniami nad zastosowaniem substancji psychodelicznych w psychoterapii oraz rozwojem terapii somatycznych. Bliskie jej jest transdiagnostyczne, humanistyczne i neurobiologiczne rozumienie zdrowia psychicznego. Na Uniwersytecie SWPS w Krakowie będzie prowadzić zajęcia z zakresu zdrowia psychicznego i psychoterapii.
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#zmęczenieumysłowe #samoregulacja #dobrostan