Zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i w połogu – dr n. med. Anita Sikora – Szubert, Michalina Mruczyk
Każda zmiana życiowa, nawet tak pozytywna, jak wyczekiwana ciąża może być źródłem stresu i obciążenia emocjonalnego dla kobiety. Dlatego okołoporodowe zaburzenia psychiczne należą do częstych problemów, występujących u kobiet w okresie ciąży lub w połogu. Niestety, jak pokazują statystyki, tego typu zaburzenia rozpoznaje się zbyt rzadko, przez co wiele kobiet potrzebujących pomocy nie otrzymuje wsparcia. Tymczasem odpowiednio wczesne rozpoznawanie okołoporodowych zaburzeń psychicznych pozwoliłoby zmniejszyć nie tylko skalę depresji poporodowych, ale także – samobójstw młodych matek (samobójstwa wciąż pozostają jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w okresie poporodowym w krajach wysoko rozwiniętych).
Jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne kobiety w okresie ciąży i połogu? Jakie mogą być skutki nieodpowiednio zdiagnozowanego i leczonego problemu zdrowia psychicznego dla matki i dziecka? W jaki sposób zdrowie psychiczne matki może wpływać na więź z dzieckiem? Z jakimi emocjami mierzy się kobieta w ciąży? Czym jest depresja poporodowa, lęk poporodowy, psychoza poporodowa? Jaką rolę odgrywa partner oraz bliscy w procesie wsparcia psychicznego kobiety w ciąży i połogu? Gdzie można szukać profesjonalnej pomocy psychologicznej w tym okresie?
Na te i wiele innych pytań odpowie fizjoterapeutka uroginekologiczna i psycholożka dr n. med. Anita Sikora-Szubert w rozmowie z psycholożką Michaliną Mruczyk.