Spektrum ADHD – co badania i aktualna wiedza naukowa o tym mówią? – dr n.med. A. Wiśniewski
Wiele osób używa zamiennie terminów ADHD i ADD, należy jednak pamiętać, że nie są to określenia, które posiadają takie samo znaczenie. Mimo pewnych podobieństw pomiędzy tymi jednostkami, ADHD i ADD posiadają wiele cech, dzięki którym różnicujemy te zaburzenia. Czym zatem różnią się ADHD i ADD? W jaki sposób diagnozuje się ADHD u dzieci, a jak ADHD u dorosłych? Czy możliwe jest wskazanie różnicy pomiędzy ADHD i ADD u dziewczynek oraz u chłopców? Gość webinaru – dr n. med. Artur Wiśniewski, który specjalizuje się w leczeniu i terapii dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z zaburzeniami neurorozwojowymi – odpowie na pytania związane z wspieraniem rozwoju i funkcjonowania osób z ADHD i ADD. Wspólnie z prowadzącą spotkanie – Michaliną Mruczyk, poruszą także temat najczęściej powtarzanych mitów na temat ADHD i ADD.
dr n. med. Artur Wiśniewski – Od 2000 roku pracuje jako lekarz, początkowo w ramach I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, doświadczenie zawodowe zdobył w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego. Od 2005 roku pomaga również jako psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Od blisko 2 lat uczestniczy w tworzeniu nowych standardów pomocy w psychiatrii dzieci i młodzieży w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa Bielany. Od 2013 roku jest kierownikiem merytorycznym czteroletnich studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Wydziale Zamiejscowym w Poznaniu, organizowanych w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, doświadczenie dydaktyczno-naukowe zdobył wcześniej jako adiunkt Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, specjalizację z psychiatrii odbywał w I Klinice Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a specjalizację z psychiatrii dzieci i młodzieży w Klinice Psychiatrii Wieku Rozwojowego w Warszawie, szkolenie podyplomowe z psychoterapii poznawczo-behawioralnej zdobył pod kierownictwem prof. Marka Reinecke. Specjalizuje się w leczeniu/terapii: dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych, głównie z zaburzeniami neurorozwojowymi (ADHD u dzieci , młodzieży i dorosłych). Przynależy do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP).
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#ADHD #ADD #psychologia