Schizofrenia jako choroba mózgu – prof. dr hab. n. med. Agata Szulc (audio)
Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
– www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
– Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88vSco2hKNnHByTSll
– iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/strefa-psyche-uniwersytetu-swps/id1437994794
– SoundCloud: https://soundcloud.com/swpspl
– Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa638-b1b7-4187-ac68-62f47126318e
Schizofrenia jest chorobą mózgu, związaną z jego zmienionym funkcjonowaniem i/lub strukturą. W społeczeństwie, a nawet w środowisku medycznym (niestety) postrzeganie chorób psychicznych, w tym przede wszystkim schizofrenii, jest inne. Powszechnie uważa się, że choroby psychiczne to „coś dziwnego, nieznanego” czego należy się obawiać. Należy pamiętać, że zaburzenia psychiczne to choroby, które traktujemy jako zjawisko medyczne, a więc takie, które należy leczyć, co więcej, można też wyleczyć. Osoby chore na schizofrenię często wykazują objawy psychotyczne, to znaczy urojenia i omamy, co może powodować, że zachowują się odmiennie od innych. Poza tym, u chorych na schizofrenię, w sposób przewlekły mogą się utrzymywać takie objawy, jak apatia i izolacja społeczna, a także zaburzenia funkcji poznawczych, co powoduje, że te osoby mają problemy w relacjach międzyludzkich oraz kłopoty z nauką i pracą.
Objawy choroby można leczyć, zarówno przy pomocy leków przeciw psychotycznych, jak i stosując psychoterapię, terapię rodzinną i rehabilitację, itd. Dzięki leczeniu osoby chore na schizofrenię mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie – pracować, uczyć się i żyć jak inni.
O prelegentce:
prof. dr hab. n. med. Agata Szulc – specjalista psychiatra. Po uzyskaniu tytułu doktora habilitowanego w roku 2008 objęła funkcję kierownika Kliniki Psychiatrii UMB. W roku 2013 odebrała nominację profesorską z rąk Prezydenta RP. Główny obszar zainteresowań prof. Szulc obejmuje badania neuroobrazowe, przede wszystkim spektroskopię rezonansu magnetycznego. Zespół kierowany przez prof. Szulc jako pierwszy w Polsce opublikował szereg prac na temat wyników spektroskopii protonowej 1H MRS mózgu w schizofrenii. Metoda ta ma zastosowanie w diagnozowaniu, prognozowaniu wyników leczenia i poszukiwaniu patofizjologii różnych zaburzeń neurologicznych, a także psychiatrycznych. Badania prowadzone przez prof. Szulc udowodniły, że najnowsze leki przeciwpsychotyczne mają działanie neuroprotekcyjne, a metoda 1H MRS może mieć praktyczne zastosowanie w prognozowaniu wyników leczenia w schizofrenii. Od 2013 roku jest kierownikiem Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. W roku 2016 prof. Szulc podjęła się funkcji prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Wykład odbył się w ramach XII edycji Dnia Mózgu 2017 na Uniwersytecie SWPS. Więcej o XII edycji Dnia Mózgu w Warszawie: https://www.swps.pl/warszawa/aktualnosci/15363-dzien-mozgu-2017
#schizofrenia #mózg #psychiatria #psychologia