Psychoterapeuta i psychiatra – kto jest kim? – Aleksandra Topolewska- Wochowska, Joanna Gutral
Kim jest i czym zajmuje się psychoterapeuta? Kim jest i czym zajmuje się lekarz psychiatra? W jaki sposób oba te zawody współpracują ze sobą w obszarze zdrowia psychicznego? Z jakimi problemami do kogo się udać? Czy kolejność zgłoszenia ma znaczenie? Fakty i mity leczenia farmakologicznego.
Na te i wiele innych pytań odpowiada Aleksandra Topolewska-Wochowska, lekarz psychiatra i psychoterapeutka z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, rozmowę prowadzi Joanna Gutral, psycholog i doktorantka na Wydziale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Aleksandra Topolewska-Wochowska – lekarz, specjalista psychiatra, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, pracuje w Klinice Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. W pracy zawodowej łączy wiedzę medyczną z psychoterapeutyczną. W Klinice prowadzi psychoterapię poznawczo behawioralną oraz konsultacje psychiatryczne dla osób dorosłych. Specjalizuję się w leczeniu/terapii osób dorosłych, w tym szczególnie z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju oraz zaburzeniami osobowości.Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.
01:44 – Jaka jest różnica pomiędzy psychoterapeutą a lekarzem psychiatrą?
04:05 – Jak wygląda wizyta u specjalisty, który jest zarówno psychoterapeutą i psychiatrą? Czy każdy psychoterapeuta jest psychiatrą?
07:07 – Kiedy udać się do lekarza psychiatry a kiedy do psuchoterapeuty?
12:12 – Czy w procesie leczenia musi uczestniczyć zarówno lekarz psychiatra i psychoterapeuta?
15:30 – Czy zlecona wizyta u psychiatry oznacza, że psychoterapeuta nie może pomóc pacjentowi?
19:25 – Skąd się biorą choroby, trudności i zaburzenia psychiczne?
22:28 – Jak reagują pacjenci na propozycję leczenia farmakologicznego? O leczeniu farmakologicznym. Fakty i mity z tym związane.
31:15 – O co możemy zapytać psychiatrę i psychoterapeutę?
36:10 – Jak wygląda proces odstawienia leków psychiatrycznych?
38:30 – Czy ma znaczenie, do jakiego specjalisty zgłosimy się w pierwszej kolejności?
41:23 – Pozostali specjaliści wspierający zdrowie psychiczne
Joanna Gutral – psycholog, doktorantka na Wydziale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS.
Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do innych w grupie @Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – tu link do grupy https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche
#psychoterapia #psychoterapeuta #psychiatra