Psychiatra – czym się zajmuję i kiedy warto się do niego udać? dr n. med. A. Wiśniewski i J. Gutral
Tak jak o zdrowie fizyczne, należy dbać również o te psychiczne. Choć wielu z nas już to wie, na możliwość skorzystania z porady psychiatry patrzy jednak niechętnie. Głównie dlatego, że opacznie postrzegamy jego rolę albo sądzimy, że zaburzenia czy choroby natury psychicznej to coś nienaturalnego i rzadko spotykanego. A przecież wiele chorób cywilizacyjnych, na które cierpią miliony ludzi na świecie, to dolegliwości związane ze sferą naszej psyche – wymieńmy depresję, pracoholizm czy uzależnienie od social mediów.
Kim jest psychiatra? Czym się zajmuje? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Jakie są jego uprawnienia? Z jakimi problemami może pomóc się uporać? Jak wygląda wizyta u psychiatry? Jak rozpoznać dobrego, profesjonalnego psychiatrę?
Podczas webinaru w ramach cyklu ABC Psychoterapii rozmawiali o tym dr n med. Artur Wiśniewski – psychiatra i psychoterapeuta związany z z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, oraz psycholog Joanna Gutral.
dr n med. Artur Wiśniewski
Psychiatra, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, certyfikowany superwizor-dydaktyk i terapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat Superwizora Dydaktyka PTTPB nr 24). Staż specjalizacyjny odbył w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Doświadczenie zdobywał jako wieloletni pracownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzi konsultacje psychiatryczne oraz psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjalizuje się w terapii pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia neurorozwojowe (w tym ADHD, ASD tiki), zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, schizofrenię, zespoły natręctw – OCD, psychozy. Prowadzi superwizje terapeutów pracujących z dziećmi młodzieżą i dorosłymi. Od 2013 r. jest kierownikiem merytorycznym czteroletnich studiów podyplomowych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, organizowanych w ramach Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Joanna Gutral
Psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Naukowo zajmuje się związkiem między oczekiwaniami społecznymi, podstawowymi potrzebami psychologicznymi i zmianami w zakresie cech osobowości na przestrzeni życia. Bada percepcję zmian i ich wpływ na dobrostan wśród osób w różnych grupach wiekowych. W obszarze jej zainteresowań pozostają zagadnienia związane z porównaniami społecznymi, a także psychoedukacją i rozwojem osobistym. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, leczeniem i profilaktyką zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych oraz zagadnieniem dobrostanu i postrzegania zmian w czasie. Ukończyła Podyplomową Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, pracuje pod superwizją. Laureatka nagrody im. Z. Pietrasińskiego (2016), wyróżniona stypendium i grantem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki (Etiuda 7 i Preludium 16). Prowadzi portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa i kampanię społeczną „Mam Terapeutę”.
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
#psychiatra #psychoterapia #zdrowiepsychiczne