Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej w szkole – dr Aleksandra Dopierała
W każdej większej społeczności istnieje jakiś system sprawiedliwości. Określa, co się dzieje, kiedy jeden z członków społeczności narusza zasady i prawa panujące w grupie. Wiele systemów sprawiedliwości szkolnej opartych jest o założenie, że jeśli ktoś narusza zasady lub krzywdzi inną osobę – powinien ponieść karę, proporcjonalną do rodzaju przewinienia. Jej dolegliwość powinna być adekwatna do szkody, którą poniosła ofiara lub społeczność. Wydaje się, że sprawiedliwość zostanie przywrócona poprzez skupienie działań wokół naruszenia zasady i sprawcy. W przeciwieństwie, sprawiedliwość naprawcza nie jest oparta na represjach i karze, a oparta o szacunek dla ucznia i wspierająca branie odpowiedzialności za szkodę/krzywdę przez jej naprawienie. Jakie są główne cele sprawiedliwości naprawczej? Jakie są jej reguły? O tym, jak zbudować taki system w polskiej szkole oraz jakie efekty przynosi uczniom, nauczycielom i rodzicom opowiada dr Aleksandra Dopierała, psycholożka, terapeutka systemowa, wykładowczyni i nauczycielka mianowana.
dr Aleksandra Dopierała – Psycholożka, terapeutka systemowa, wykładowczyni i nauczycielka mianowana. Członkini Restorative Schools Working Group European Forum for Restorative Justice, jednego z największych stowarzyszeń rozwijających sprawiedliwość naprawczą w Europie. Pracuje na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Koordynuje także pracę zespołu psychologów i pedagogów szkolnych oraz rozwija program rozwoju społeczno-emocjonalnego w niepublicznej szkole podstawowej. Badawczo zainteresowana empatią i rozwojem moralnym.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej zjawisku przemocy, której ofiarą padają dzieci i młodzież w środowisku rówieśniczym oraz rodzinnym, organizowanej przez Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytety SWPS w Poznaniu oraz Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Uniwersytet SWPS. Konferencja współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami rozmawiamy o przemocy jakiej dzieci i młodzież doświadczają ze strony swoich rówieśników, jak również ze strony dorosłych.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#przemocrówieśnicza #szkoła #bullying