“O co się potykamy w drodze do drugiego człowieka” – prof. Katarzyna Popiołek
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
– Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88vSco2hKNnHByTSll
– iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/strefa-psyche-uniwersytetu-swps/id1437994794
– SoundCloud: https://soundcloud.com/swpspl
– Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa638-b1b7-4187-ac68-62f47126318e
Wersja audio:
Czy to prawda, że coraz więcej osób żyje w pojedynkę? Dlaczego utrzymanie bliskich relacji (miłości, przyjaźni) jest dla wielu osób tak trudne? Czy faktycznie obecnie silną relację międzyludzką zastępują niezobowiązujące znajomości? Na te i wiele innych pytań dotyczących samotności i relacji z sobą oraz innymi mówiliśmy podczas styczniowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
– Ważne, aby dzień był wypełniony dawaniem czegoś, aktywnością, a nie oczekiwaniem, że coś się wydarzy. Jeśli nikt nas nigdzie nie zaprasza, same zaprośmy gości – powiedziała w jednym z wywiadów prof. Katarzyna Popiołek. Podczas wykładu mówiliśmy o tym, jakie przeszkody napotykamy w nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem. Czy trzeba cenić tylko kontakty długotrwałe, czy przelotne znajomości mogą być równie wartościowe?
O prelegentce:
dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, dziekan katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki relacji międzyludzkich w bliskich związkach, sposobów udzielania pomocy i wsparcia, zachowań w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi badania nad percepcją czasu i jej konsekwencjami. Lubi przekładać wiedzę naukową na język praktyki: prowadzi działalność popularyzatorską i szkoleniową. Jako katowiczanka angażuje się w sprawy ważne dla Śląska i jego mieszkańców („wszędzie jej pełno”, jak mówią przyjaciele) – jest współzałożycielką Fundacji Pomocy „Gniazdo”, a także Instytutu Współczesnego Miasta. Stale współpracuje z mediami, w których jako psycholog komentuje wydarzenia, działa też w teatrze, prowadząc autorskie warsztaty psychologiczne z widzami.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche
#samotność #psychologia #człowiek #relacje #związek #przyjaźń