Nieodwzajemniona miłość – prof. Tomasz Grzyb (audio)
Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
– www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
– Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88vSco2hKNnHByTSll
– iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/strefa-psyche-uniwersytetu-swps/id1437994794
– SoundCloud: https://soundcloud.com/swpspl
– Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa638-b1b7-4187-ac68-62f47126318e
Wiemy, że nie każda miłość kończy się dobrze. W ramach kolejnego spotkania z cyklu Współcześni romantycy rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z odrzuceniem, uwolnić się od natrętnych wspomnień i odzyskać spokój. Wraz z prowadzącym wykład psychologiem społecznym dr. Tomaszem Grzybem popatrzyliśmy na miłość z różnych perspektyw, wiele uwagi poświęcając kolejnym etapom, w jakie wchodzi związek.
Jedną z najciekawszych definicji zakochania, jakie można znaleźć w literaturze psychologicznej, jest ta, która mówi o „krótkim epizodzie psychotycznym”. Te trzy słowa będą punktem wyjścia do naszych rozważań o miłości. Bo przecież skoro „krótki”, to ściśle ograniczony czasowo. Co zatem dalej? Czy to się musi skończyć? Jak? Czym? Czy można być zakochanym przez całe życie?
Jeśli mówimy „epizod” – to raczej coś, co się czasem przydarza, a nie ciągle trwa. A zatem po raz kolejny myślimy o takim stanie, który musi przeminąć lub zmienić się w inny, może trwalszy? I w końcu „psychotyczny” – a więc odmienny od „normalnego życia”, różniący się w naszych postawach, myślach, emocjach i działaniach.
Miłość jest jednym z wielkich tematów literackich. Być może, gdyby nie zranione serce autora, nie powstałoby wiele arcydzieł. Zwłaszcza dla romantyków topos miłości, która nie może zostać z różnych względów zrealizowana, jest niezwykle ważny.
Czy współczesny romantyk zaczytuje się w romansach i przeżywa uczuciowe uniesienia w sferze fantazji, a nie w rzeczywistości? A może kiedy jesteśmy zakochani, wszyscy zmieniamy się w romantyków? Piszemy wiersze, układamy piosenki, idealizujemy obiekt westchnień, zachowujemy się nieracjonalnie. Czy tylko powielamy kulturowe klisze?
W trakcie tego spotkania patrzyliśmy na miłość z różnych perspektyw naukowych. Zarówno tej nakazującej nam patrzeć na nią jak na swoistą emocję, która w założeniu ma zachęcać nas do trwałych związków, opieki nad potomstwem, ochrony partnera i partnerki, jak i innych.
Zastanowiliśmy się też w kontekście etapów miłości i związku, zmieniających się w ciągu jego trwania i adaptujących do zmieniających się warunków. Przyjrzeliśmy się również tym momentom w życiu, gdy miłość z jakichś powodów nie może dalej trwać. Popatrzyliśmy na statystyki związków (a zwłaszcza ich końców) i spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytania o ich przyczyny.
O prelegencie:
dr Tomasz Grzyb – psycholog społeczny Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego, technikami wpływu i propagandą.
O cyklu:
Współcześni romantycy to cykl wykładów organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza oraz Uniwersytet SWPS. Każde spotkanie, poświęcone odrębnemu tematowi, jest inspirowane słowami z dzieł Adama Mickiewicza.
Spotkania mają formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS.
Sztuka jest narzędziem poznawania siebie i świata. Muzeum to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są historyczne eksponaty, jest ono również przestrzenią dialogu, inspiracji i rozwoju. Punktem odniesienia dla cyklu Współcześni romantycy jest szeroko rozumiana postawa romantyczna i stereotypy z nią związane. Romantyczny bohater bywa buntownikiem, cierpiętnikiem, melancholikiem, samotnikiem, szaleńcem, ale także bojownikiem, szpiegiem i przywódcą. Czy w naszych pragmatycznych, cyfrowych czasach jest miejsce na romantyzm? Czy romantyk to tylko miłośnik kolacji przy świecach i długich spacerów? A może zbanalizowaliśmy ten termin i pozbawiliśmy go należnych mu znaczeń?
#miłość #romantyk #romantyzm #związki #relacje