Jak psychologicznie wspierać osoby dotknięte wojną? – dr Agnieszka Mościcka-Teske, Michalina Mruczyk
W obliczu wojny w Ukrainie polskie społeczeństwo bardzo się zjednoczyło, by zapewnić potrzebującym bezpieczeństwo i możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić dla naszych wschodnich sąsiadów. Bardzo ważna w tej sytuacji jest także pomoc psychologiczna. W jaki sposób wspierać osoby uchodźcze, by im nie zaszkodzić? Jak rozmawiać z tymi, których dotknęła wojna? Jakiego wsparcia psychologicznego potrzebują osoby z Ukrainy? Jakich zwrotów i tematów unikać podczas rozmowy? Jak możemy wspierać osoby uchodźcze, które zostały w Ukrainie? W jaki sposób może pomóc każdy z nas? O tym porozmawiamy z dr n. med. Agnieszką Gostyńską, specjalistką psychologii klinicznej i psychoterapeutką oraz dr Agnieszką Mościską-Teske, psycholożką, psychoterapeutką i trenerką umiejętności psychologicznych. Spotkanie poprowadzi Michalina Mruczyk.
dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa, powoływana jako ekspert w sprawach o mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Absolwentka Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie (akredytacja EAP i EAGT). Zajmuje się problematyką stresu i sposobów radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu. Jest autorką szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingu. Tworzy, współtworzy i realizuje programy edukacyjne oraz szkolenia dla biznesu i instytucji samorządowych z zakresu: rozwijania umiejętności społecznych (komunikowania się, asertywności, funkcjonowania w grupie), sposobów radzenia sobie ze stresem zawodowym, agresją, mobbingiem, molestowaniem seksualnym i dyskryminacją w miejscu pracy. Zajmuje się także wprowadzaniem procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. Współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia i psychologii pracy.
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#wsparciepsychologiczne #osobydotkniętewojną #wolontariusze