„Wolność od przymusu zewnętrznego i wewnętrznego” – prof. Wiktor Osiatyński
„Człowiek jest skazany na wolność” – pisał Jean Paul Sartre. Z pewnością jest ona jedną z najistotniejszych cech człowieka. Na czym jednak polega istota wolności człowieka? Co to jest wolność zewnętrzna i wewnętrzna? W jaki sposób osiągnąć wewnętrzną wolność? Na te i wiele innych pytań odpowiadał prof. Wiktor Osiatyński podczas listopadowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.
O prelegencie:
Prof. Wiktor Osiatyński – pisarz i wykładowca, prawnik, a także działacz społeczny. Uzyskał tytuł doktora w zakresie socjologii oraz stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn politycznych i prawnych.
Jest również aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem powstania w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej. Zajmuje się szerzeniem informacji o uzależnieniach, w tym alkoholizmie, do której to choroby publicznie sam się przyznaje. Pisze m.in. książki na ten temat. Współtworzył również Komisję Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jeden z programów Fundacji im. Stefana Batorego. W 2011 Wiktor Osiatyński został laureatem przyznawanej przez Instytut Spraw Publicznych Nagrody im. Jerzego Zimowskiego.
O projekcie:
Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche
#wolność #psychologia #społeczeństwo #państwo #kontrola #uzależnienie #konstytucja #przymus #alkoholizm