Spektrum ADHD u dziewczynek i u kobiet – Wenesa Gajos, Michalina Mruczyk
ADHD to zespół zaburzeń zachowania, charakteryzujących się nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi. Gdy wyobrażamy sobie dziecko dotknięte ADHD najczęściej myślimy o chłopcu, który ma problemy z koncentracją i jest zbyt żywiołowy. To krzywdzący stereotyp, który powoduje, że dziewczynki i kobiety rzadko są trafnie diagnozowane pod kątem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jak zatem objawia się ADHD u dziewczynek, a jak u kobiet? Czy dziewczynki i kobiety mają ADHD rzadziej od chłopców i mężczyzn, czy po prostu nieczęsto są diagnozowane pod tym kątem? Jak wspierać rozwój i funkcjonowanie dziewczynek i kobiet z nadpobudliwością psychoruchową? Na te i wiele innych pytań odpowie gościni webinaru – Wenesa Gajos, lekarka, specjalistka psychiatra z Poradni ADHD z Centrum Terapii Dialog. Podczas rozmowy poruszymy także temat różnic w przebiegu ADHD u kobiet i dziewczynek oraz u mężczyzn i chłopców. Spotkanie poprowadzi Michalina Mruczyk.
Wenesa Gajos – lekarka, specjalistka psychiatra z Poradni ADHD z Centrum Terapii Dialog, psychoterapeutka integracyjna. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz w Klinice Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Od ponad 10 lat pracuje ambulatoryjnie w wielospecjalistycznej poradni psychiatryczno-psychologicznej. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu ADHD u osób dorosłych.
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#SpektrumADHD #ADHDukobiet #psychologia