Spektrum ADHD u dorosłych – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji kojarzy się głównie z okresem dzieciństwa. Tymczasem objawy, które obserwuje się u dzieci i nastolatków ze spektrum ADHD, w większości przypadków utrzymują się także w wieku dorosłym. Jak zatem przebiega ADHD i ADD u dorosłych? W jaki sposób diagnozuje się to zaburzenie u dojrzałych osób? Na te i wiele innych pytań odpowie gościni webinaru – dr n. med. Kajetana Foryciarz, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu ADHD u osób dorosłych oraz zaburzeń współistniejących. Podczas rozmowy poruszymy także temat różnic w przebiegu ADHD i ADD u kobiet oraz mężczyzn oraz rozprawimy się z mitami dotyczącymi zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Spotkanie poprowadzi Michalina Mruczyk.
dr n. med. Kajetana Foryciarz – lekarka, doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu ADHD u osób dorosłych oraz zaburzeń współistniejących. Należy do Europejskiej Sieci ADHD Dorosłych (European Network Adult ADHD) zrzeszającej psychiatrów i psychologów, zarówno praktyków jak i badaczy. Prowadzi prywatny gabinet w Warszawie we współpracy z zespołem psychoterapeutycznym. Doświadczenie lekarskie zdobywała w II Klinice Psychiatrii WUM, Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Babińskiego w Krakowie, w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w Zespole Oddziałów Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego oraz w Klinice Hematologii w Krakowie.
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#ADHD #ADHDudoroslych #psychologia