Samotność – czy można ją oswoić? – Sławomir Prusakowski (audio + prezentacja)
Wersja audio: https://soundcloud.com/swpspl/samotnosc-czy-mozna-ja-oswoic-slawomir-prusakowski
Doświadczenie samotności nie jest wyłącznie zarezerwowane dla poetów, filozofów czy psychologów – w mniejszym bądź większym stopniu dotyka ona każdego z nas. Niektórzy ją akceptują, nawet darzą sympatią, inni – nienawidzą. Niezależnie od tego, wszyscy chcieliby zrozumieć, skąd się bierze samotność i jak z wroga uczynić ją swoim przyjacielem.
Samotność wymyka się jednoznacznym definicjom. Przez wieki poeci widzieli w niej źródło twórczego natchnienia, niekiedy objawiające się jako rozpacz po utracie bliskiej osoby. Filozofowie, lękając się samotności, nierzadko woleli cykutę od wygnania. Z kolei psychologowie często postrzegają ją jako stan sprzyjający poznaniu samego siebie i refleksji nad życiem. Czym jest zatem samotność? Nagrodą czy nieszczęściem? Odpowiedzi na te i inne pytania odpowiadał psycholog Sławomir Prusakowski podczas spotkania z cyklu “Współcześni Romantycy” w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
O prelegencie:
Sławomir Prusakowski – psycholog, nauczyciel akademicki, doradca. Trener biznesu. Przeprowadził ponad 10 000 godzin szkoleń, w tym ponad 1000 godzin treningów interpersonalnych (Bussiness-Relation Group Coaching), dla takich firm jak: PWC, Grupa Żywiec, BPH, Bank Zachodni WBK, EricPol, Tauron. Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia treningów interpersonalnych. Współpracuje z wieloma organizacjami prowadzącymi szkolenia oraz uczelniami. Laureat nagród za działalność prospołeczną (m.in. PolCul). Od 12 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS – obecnie jako praktyk prowadzi zajęcia z zakresu umiejętności społecznych.
O cyklu “Współcześni Romantycy”:
Współcześni romantycy to cykl wykładów organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza oraz Uniwersytet SWPS. Każde spotkanie, poświęcone odrębnemu tematowi, jest inspirowane słowami z dzieł Adama Mickiewicza. W grudniowej odsłonie cyklu jest to cytat pochodzący z „Dziadów”, części I: „Szalony, niech ukocha swe samotne ściany”.
Spotkania organizowane przez Muzeum Pana Tadeusza i Uniwersytet SWPS mają formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS.
Więcej o cyklu: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/wydarzenia/wspolczesni-romantycy
#samotność #osamotnienie #psychologia #romantyzm