Psychoterapia systemowa – jaki sens mają objawy? – dr Anna Kubiak, dr Aleksandra Dopierała
Psychoterapia systemowa często kojarzona jest z terapią rodzinną; i rzeczywiście obie metody mają ze sobą wiele wspólnego. Każda z nich odnosi się do problemów jednostki w kontekście jej relacji z innymi, szczególnie w środowisku rodzinnym. Jednak istnieją między nimi także pewne różnice – psychoterapia systemowa jest bowiem pojęciem szerszym, lokującym jednostkę w kontekście wielu grup społecznych, nie tylko w gronie najbliższych.
Dla kogo ten nurt terapeutyczny będzie odpowiedni? Czy jest on zalecany także w odniesieniu do dzieci i młodzieży? Czym dokładnie charakteryzuje się psychoterapia systemowa i na ile różni się od innych nurtów terapeutycznych? W jaki sposób traktuje zaburzenia psychiczne? Jak przebiegają spotkania w ramach takiej terapii? Na co zwrócić uwagę, szukając terapeuty pracującego w tym nurcie? Czy istnieją uniwersalnie przydatne elementy psychoterapii systemowej? Wszystkie powyższe aspekty omówiły psycholożki: dr Anna Kubiak i dr Aleksandra Dopierała.
Kiedy zgłaszamy się do psychoterapeutki lub psychoterapeuty, chcielibyśmy mieć pewność, że metody i techniki, które nam zaproponują, są oparte na badaniach, a ich skuteczność w terapii konkretnego zaburzenia lub procesu psychologicznego została potwierdzona. I dlatego istotne jest, aby sięgać po psychoterapię, która opiera się na podstawach naukowych. O psychoterapii opartej na dowodach naukowych rozmawiamy w cyklu spotkań “Psychoterapia oparta na nauce”.
dr Anna Kubiak – psycholożka, psychoterapeutka systemowa w procesie certyfikacji, specjalistka w zakresie psychotraumatologii (certyfikat DeGPT/Fachverband Traumapädagogik), adiunkt na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu, członkini zespołu w Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS, członkini Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej, nauczycielka dyplomowana. Przez 10 lat pracowała na stanowisku psychologa w szkole podstawowej i gimnazjum. Aktualnie prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w obszarze pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami.
dr Aleksandra Dopierała – psycholożka, adiunkt na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, ukończyła szkolenie w nurcie systemowym. Naukowo zajmuje się psychologią edukacji i rozwojem kompetencji społeczno-emocjonalnych, szczególnie empatią i metodami wspierania rozwoju moralnego. Członkini European Forum for Restorative Justice, a od 2020 roku – grupy roboczej Restorative School Working Group, w której 12 osób z 9 krajów współpracuje na rzecz rozwoju sprawiedliwości naprawczej w szkołach. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy psychologa praktyka, w instytucjach związanych ze zdrowiem oraz edukacją dzieci i młodzieży. Nauczycielka dyplomowana i wicedyrektorka szkoły Spark Academy w Poznaniu, w której wdraża ideę Restoratywnej Szkoły, a także tworzy program rozwoju społeczno-emocjonalnego dla kadry i uczniów.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#psychoterapia #PsychoterapiaOpartanaNauce #psychoterapiasystemowa