Psychoterapia mężczyzn doświadczających przemocy domowej – Jacek Masłowski, Zofia Szynal
rzemoc w rodzinie to inaczej – wszelkie działania, które mają na celu wykorzystanie przewagi siły i skierowanie jej przeciwko bliskiej osobie. Zazwyczaj o tym zjawisku mówi się w kontekście kobiet i dzieci, osób z definicji – słabszych i bardziej bezbronnych, tymczasem ofiarami przemocy domowej padają również mężczyźni.
Jak manifestuje się przemoc domowa wobec nich, skoro zgodnie ze stereotypem, dysponują większa siłą fizyczną? Kto najczęściej jest sprawcą takiej przemocy? I co najważniejsze – dlaczego mężczyźni doświadczający przemocy domowej tak często nie szukają wsparcia? Jak wykryć objawy traumatyczne u mężczyzn i jak pomóc im je przepracować?
Te i wiele innych wątków poruszy filozof, psychoterapeuta i coach – Jacek Masłowski podczas spotkania online prowadzonego przez psycholożkę, psychoterapeutkę, seksuolożkę – Zofię Szynal.
Jacek Masłowski – jest psychoterapeutą Gestalt, terapeutą EMDR. Szkolił się w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie, której program spełnia kryteria MZiOZ kształcenia psychoterapeutów. Studiował psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest trenerem grupowym i coachem. Współzałożycielem i prezesem Fundacji Masculinum dedykowanej mężczyznom, a także współzałożycielem Instytutu Psychoterapii Masculinum. Współautorem książki „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” opowiadającej o współczesnych mężczyznach, którą napisałem z Tomaszem Kwaśniewskim. Kobiecości przygląda się razem z Joanną Drosio-Czaplińską w swojej nowej książce „Czasem Święta, czasem ladacznica. Kobiecość dla odważnych”, której premiera wiosną.
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#psychoterapia #ofiara #przemocdomowa