Normy zachowań seksualnych w związku – dr Katarzyna Grunt-Mejer, Joanna Gutral
Czym jest norma seksualna? Jakie są ich rodzaje? Jak określana jest norma partnerska? Kiedy można mówić o przekroczeniu granicy normy w relacji? Czy preferencje, które postrzegane są w społeczeństwie jako „nietypowe” (poliamoria, BDSM, związki otwarte, praktyki fetyszowe itd.) łamią pewne normy, czy można uznać je za nie świadczące o „dewiacji” czy „zboczeniu”, jak często jest to postrzegane w społeczeństwie? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Grunt-Mejer, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, kierownik merytoryczny studiów podyplomowych Seksuologia praktyczna na Uniwersytecie SWPS. Rozmowę prowadzi Joanna Gutral, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
dr Katarzyna Grunt-Mejer – doktorka nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, z dodatkowym wykształceniem w zakresie seksuologii, filozofii i bioetyki. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami etyki seksualnej, pomocy psychologicznej, funkcjonowania bliskich związków oraz seksuologią. W latach 2013-2015 kierowała międzynarodowym projektem badającym postawy wobec relacji niemononormatywnych „Around consensual non-monogamies – assessing attitudes toward non-exclusive relationships and motivation to participate in them”. Projekt pod kierownictwem dr Grunt-Mejer pt. „Pojęcie normy w seksuologii – analiza pochodzenia kryteriów diagnostycznych oraz ich społeczne i etyczne konsekwencje” uzyskał dofinansowanie w latach 2017-2020 w konkursie SONATA Narodowego Centrum Nauki. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu seksuologii i psychologii społecznej; jest kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych seksuologia praktyczna.
Joanna Gutral – psycholożka, doktorantka na Wydziale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, absolwentka podyplomowej czteroletniej szkoły psychoterapii poznawczo-behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#normyzachowańseksualnych #seksualność #psychologia