Hejt w sieci – J. Kuźniar, J. Grabarczyk, dr K. Krejtz, J. Kuś, J. Gutral
W jaki sposób hejt w sieci zmienia rzeczywistość analogową? Jak reagować na przemoc w Internecie? O konsekwencjach mowy nienawiści rozmawiali uczestnicy debaty, która odbyła się w ramach projektu Strefa Psyche Extra w Warszawie.
Internet stał się dla wielu jego użytkowników naturalną przestrzenią funkcjonowania. Coraz więcej codziennych aktywności wykonywanych jest właśnie w cyberprzestrzeni. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że opinie i wydarzenia znajdujące się w internetowym obiegu, mają na nas niezwykle silny wpływ. Internet oddziałuje zarówno na sferę emocjonalną, poznawczą, jak i moralną jego użytkowników.
Celem debaty było przyjrzenie się temu zjawisku w sposób interdyscyplinarny, dlatego w spotkaniu udział wzięli naukowcy zajmujący się tematyką nowych technologii oraz blogerzy:
– red. Jarosław Kuźniar,
– Joanna Grabarczyk (Hejt Stop),
– dr Krzysztof Krejtz (psycholog Internetu z Uniwersytetu SWPS, współautor raportów na temat mowy nienawiści w sieci),
– Jakub Kuś (psycholog nowych technologii z Uniwersytetu SWPS),
– Joanna Gutral (blog Zdrowa Głowa)
O projekcie:
Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche
#hejt #nienawiść #Internet #psychologia