“Czy nuda pozwoli wychować małego geniusza? Porozmawiajmy o wolnym czasie” – debata
Każde dziecko ma jakiś talent, tylko niekiedy ciężko go odkryć. Jedni tańczą, inni grają na instrumentach, jeszcze inni przejawiają niesamowite zdolności matematyczne. Jaka jest różnica pomiędzy dzieckiem genialnym, a wybitnie zdolnym? Czy w szkole jest czas na to, żeby dziecko w sposób swobodny i kreatywny „nudziło się”? Czy współcześni rodzice czasami nie doszukują się talentów na siłę? Na te i szereg innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas debaty poświęconej kreatywności, nudzie i talentom dzieciaków.
Do debaty o nudzie, talentach, geniuszach i szkole zaprosiliśmy przedstawicieli każdej ze stron – pedagogów, nauczycieli, rodziców i psychologów. Debatę poprowadziła Ludwika Grunwald – Tatarska z Polskiego Radia Dzieciom.
Uczestnicy debaty:
Natalia Tur (Nishka)– mama dwóch nastoletnich córek oraz syna, który na świat przyjdzie latem, socjolożka, blogerka www.nishka.pl
Michał Górecki – tata trójki dzieci, współwłaściciel firmy Koszulkowo.com, bloger www.nevergropup.pl, www.mikemary.pl. Wykładowca Uniwersytetu SWPS na studiach podyplomowych Social Media – marketing w mediach społecznościowych.
Joanna Trochimczuk – psycholog społeczny, dyplomowany trener grupowy, specjalista w zakresie psychologii w edukacji i wychowaniu. Wieloletni lider młodzieżowych grup rozwojowych oraz współtwórca programów kursów dla liderów grup. Organizator aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Doświadczenie zdobywała pracując z dziećmi i młodzieżą prowadząc warsztaty ogólnorozwojowe. Odbyła staż w „Fundacji Drabina Rozwoju” w zakresie prowadzenia warsztatów psychoedukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Absolwentka studiów podyplomowych Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka od 0 do 6 roku życia.
Ewa Borgosz – tłumaczka i nauczycielka, absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Edukacji Niezależnej na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych UW, Akademii Przywództwa Liderów Oświaty, Podyplomowych Studiów Neurodydaktyki z Tutoringiem. Założycielka i wieloletnia dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO „Toruńska” w Warszawie, jednej z pierwszych szkół niepublicznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Alina Grunt-Mejer – filolog, germanistka ze specjalizacją nauczycielską. W swojej pracy koncentruje się na tworzeniu uczniom warunków do aktywnej świadomej nauki. Ulubione narzędzia, które wykorzystuje w codziennej pracy to: nowoczesne metody aktywizujące oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Dużą wagę przywiązuje również do zadań wspierających różnych rodzaje modalności sensorycznej.
Katarzyna Młodożeniec – pedagog, trener, nauczycielka z 26 letnim stażem. Specjalizuje się w edukacji wczesnoszkolnej. Jako mentor i trener Centrum Edukacji Obywatelskiej wpływa na kształt polskiej edukacji. W swojej pracy stawia na skuteczny i efektywny proces uczenia się, rozwój naturalnej potrzeby odkrywania świata oraz wspólne planowanie ścieżki rozwoju. W pracy nauczyciela satysfakcjonuje ją wspieranie rozwoju dzieci.
O projekcie:
Strefa Rodzica to projekt Uniwersytetu SWPS, odpowiadający na współczesne potrzeby rodziców. Pogłębiamy wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pełnienia najtrudniejszej roli – ojca lub matki.
więcej informacji: http://www.swps.pl/strefa-rodzica
#dziecko #psychologia #wychowywanie #rodzicielstwo #nuda