Wykład dr Daniela Fishera Instytut Psychiatrii i Neurologii 5 czerwca 2023 r.
Wykład doktora Daniela Fishera, eksperta przez doświadczenie, psychiatry, biochemika, twórcy podejścia reanimacji emocjonalnej
Wydarzenie stacjonarne: Centrum konferencyjne Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ul. Sobieskiego 9 w Warszawie Wykład z tłumaczeniem na j. polski. Tłumaczenie Rafał Kłopotowski
Wykład będzie powiązany z oficjalną premierą polskiego tłumaczenia książki doktora Daniela Fishera „Bicie serca nadziei”.
Będziemy wdzięczni za wsparcie projektu bezpłatnej Poradni u Asystentów Zdrowienia – więcej https://zrzutka.pl/xbyzyr
Dr Daniel Fisher to:
amerykański psychiatra z ponad 30-letnim doświadczeniem w: szpitalach psychiatrycznych, oddziałach dziennych, poradniach lekarskich, domach seniora i środowiskowych centrach zdrowia psychicznego, twórca podejścia reanimacji emocjonalnej
Konsultant prezydenta Obamy d/s reformy Zdrowia Psychicznego w USA. Dr Fisher to członek komisji „Nowa Wolność w Zdrowiu Psychicznym,” która opracowała szczegóły reform w psychiatrii we współpracy z Białym Domem.
Ekspert przez doświadczenie – w młodości doświadczył psychoz zdiagnozowanych jako schizofrenia, kilkakrotnie hospitalizowany
Otrzymał nagrodę 'Clifford Beers Award’ od Narodowego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego za swoje działania na rzecz praw człowieka i pacjenta w 2002 r.
Jeden z niewielu psychiatrów, który otwarcie dzieli się doświadczeniami z okresu psychozy i zdrowienia.
Pracował przez 5 lat w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego prowadząc badania w zakresie neurochemii. Ukończył: a) szkołę medyczną na George Washington University Medical School, b) rezydencję psychiatrii w Harvard Hospital w Cambridge, Massachusetts, c) doktorat z biochemii na University of Wisconsin, d) 4-letnie studia na wydziale Biologii na Princeton University.
Dr Fisher mieszka w Cambridge, Massachusetts z żona, ma dwie córki, z których jedna będzie współprowadzić warsztaty w Warszawie. Caitlin Fisher jest psychoterapeutą prowadzącym terapeutyczną grupę w podejściu reanimacji emocjonalnej w Berlinie.
Daniel Fisher o reanimacji emocjonalnej: „(…) Dotarli do mnie ludzie, którzy dosięgnęli do mnie sercem. Na bazie tego właśnie doświadczenia stworzyłem trening emocjonalnej reanimacji dla wszystkich, również dla lekarzy. Tak, jak reanimuje się serce przy zawale, żeby mogło znowu bić, tak tu chodzi o emocjonalną pracę nad sercem osoby w kryzysie, żeby mogło się otworzyć, odczuwać, sięgać do ludzi. Emocjonalna reanimacja składa się z trzech aspektów. Pierwszy to nawiązanie kontaktu, łączenie się, wchodzenie w relację – od serca do serca. Drugim jest wzmocnienie, przekazywanie wsparcia. Myślę, że siła wypływa z emocji. Im bardziej swobodnie czujemy się mówiąc o swoich uczuciach, tym lepiej budujemy swoją tożsamość, poczucie wartości, swoją moc. Wyrażając uczucia, będąc autentycznym najbardziej możesz pomóc. Ludzie doświadczając kryzysu nie potrzebują robota bez żadnych emocji na twarzy. Niestety tradycyjny trening uczy terapeutów i lekarzy, żeby być jak roboty, żeby nie pokazywać, co się czuje. Takie podejście jednak pozostawia osobę w kryzysie wycofaną, wyalienowaną. Ona chce się chować przed ludźmi, którzy nie pokazują uczuć. Na kursie emocjonalnej reanimacji uczymy ludzi, jak być sobą. Jak komuś pomagać, mówiąc z serca, z poziomu uczuć. W tym podejściu chodzi o to, żeby dzielić się z osobą w kryzysie tym, co czujemy. Jeśli czujemy smutek, wyraźmy to, mówmy o tym na przykład: odczuwam smutek, kiedy mówisz o utracie pracy ale jestem z tobą, jestem tutaj dla ciebie. Kiedy dzielisz się tym, co odczuwasz, otwierasz drugiego człowieka. Odczuwanie uczuć w sercu przynosi siłę i nadzieję. Tu dochodzimy do trzeciego aspektu emocjonalnej reanimacji, którą jest rewitalizacja – ożywienie, przywrócenie do życia. Zdarza się, że wpadamy w kryzys, bo potrzebujemy wycofać się z relacji, które są dla nas bolesne. Chcemy znaleźć się w świecie równoległym, we własnej rzeczywistości, żeby poczuć się bezpiecznie. Dlatego ważne jest bycie wśród ludzi, którzy nie oceniają, nie osądzają, nie wywierają presji. (…)”
Doktor Daniel Fisher przylatuje do Polski z inicjatywy Katarzyny Szczerbowskiej, osoby z diagnozą psychiatryczną, rzeczniczki prasowej Kongresu Zdrowia Psychicznego, Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Organizatorem jest Fundacja eFkropka w partnerstwie z
Fundacją Na Rzecz Osób Z Zaburzeniami Psychicznymi Nowe Życie,
Biurem do spraw pilotażu NPOZP oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii.
Materiały w jęz. polskim na temat metody podejścia reanimacji emocjonalnej i Daniela Fishera: http://www.niepelnosprawni.pl/…/2081189;jsessionid…
https://czp.org.pl/…/od-serca-do-serca-wywiad-z…/
https://m.youtube.com/watch?v=KRCusomUiuM…
https://m.youtube.com/watch?v=KqYipKVFqDE…
https://m.youtube.com/watch?v=RsaR7G8jCh8…
#zdrowiepsychicznemaznaczenie