Potrzeby jako fundament procesu zdrowienia w nowym modelu opieki – dr. n. o zdr. Bartosz Piasecki
Spełnienie podstawowych potrzeb emocjonalnych jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania zarówno u dzieci jak i później u osób dorosłych. Częsta i długotrwała frustracja wynikająca z braku zaspokojenia potrzeb wpływa na rozwój i przynosi długofalowe konsekwencje dla dobrostanu psychofizycznego. Czy potrzeby są bazą procesu zdrowienia w nowym modelu opieki psychiatryczno-psychologicznej dzieci i młodzieży? Czy nowy model daje szansę zaspokoić te potrzeby i w kompleksowy sposób ukierunkować pomoc? Jak nowy model radzi sobie z trudnością pogodzenia wielu modalności, które funkcjonują w psychologii i psychoterapii? Na te i inne pytania odpowiada dr. n. o zdr. Bartosz PIasecki, psycholog, doktor nauk o zdrowiu oraz certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny.
dr n. o zdr. Bartosz Piasecki – psycholog, doktor nauk o zdrowiu oraz certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej, naukowej i dydaktycznej. Aktualnie koordynator usług zdrowotnych oraz psychoterapeuta w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. W swojej pracy terapeutycznej koncentruje się przede wszystkim na identyfikowaniu indywidualnych potrzeb pacjenta i mechanizmów, jakie uniemożliwiają ich zaspokajanie; korzysta z nurtu terapii schematu, której stał się wielkim orędownikiem i od kilku lat z powodzeniem ją wykorzystuje.
Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej tematyce szeroko rozumianego rozwoju dziecka, organizowanej przez Uniwersytet SWPS oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży dla Miasta Poznania.
W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami zgłębiamy tematykę działań oraz perspektyw rozwoju systemu środowiskowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym w Polsce oraz za granicą.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#podstawowepotrzeby #nowymodelwsparcia #psychiatriadziecięca