Neurobiologiczne podłoże uzależnień – dr n. med. Joanna Krawczyk
Czy uzależnienia uwarunkowane są tylko czynnikami psychologicznymi? Jakie jeszcze procesy zachodzące w mózgu mają istotne znaczenie w ich powstawaniu oraz podtrzymaniu? Jak wyglądają kwestie zmian neuronalnych, synaptycznych oraz w obrębie układów odgrywających znaczącą rolę w uzależnieniach? O neurobiologicznych mechanizmach leżących u podłoża uzależnień opowiada dr n. med. Joanna Krawczyk, psycholog kliniczny, psychoterapeutka i socjoterapeutka.
dr n. med. Joanna Krawczyk – dr n.med. z psychiatrii, psycholog kliniczny, psychoterapeutka, socjoterapeutka. Wykładowczyni w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doświadczenie praktyczne zdobywała m.in. na oddziałach neurologii, rehabilitacji neurologicznej, w placówkach opieki psychiatrycznej oraz w ramach prywatnej praktyki psychoterapeutycznej. W centrum jej zainteresowań znajdują się zagadnienia szeroko pojętej suicydologii, interwencji kryzysowej oraz neuropsychologii z neurobiologią. Uczestniczka licznych warsztatów, szkoleń i konferencji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji „Uzależnienia behawioralne” organizowanej przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
“Uzależnienia” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami mówimy o różnych aspektach uzależnień. Poruszamy zagadnienia takie jak: neurobiologiczne podłoże uzależnień, pracoholizm i praca emocjonalna, uzależnienie od alkoholu, konopii, pornografii, seksu i gamingu, jedzenia, badania własne nad psychodelikami, syndrom DDA oraz wolontariat studencki w ośrodkach uzależnień.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/StrefaPsyche).
#uzależnienia #neurobiologicznepodłożeuzależnień #psychiatria