Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych – co wynika z badań?
Niemal w każdej klasie szkoły ponadpodstawowej jest przynajmniej jeden uczeń lub uczennica doświadczający/a przemocy rówieśniczej – wynika z najnowszego raportu „Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych” przygotowanego przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA i zespół RESQL. Wnioski oparto na badaniu przeprowadzonym z udziałem 18 590 uczniów z 96 szkół ponadpodstawowych. 4 proc. uczniów regularnie doświadcza bullyingu co najmniej raz w tygodniu; w przebadanej grupie oznacza to 656 osób, które codziennie wyruszają do szkoły ze świadomością, że staną się ofiarami przemocy. Okazuje się też, że bullying nie jest zjawiskiem marginalnym, ani dotyczącym wyłącznie wybranych placówek; występuje niezależnie od poziomu edukacyjnego szkoły, jej wielkości czy lokalizacji.
Jaką formę najczęściej przybiera przemoc rówieśnicza? Dlaczego rodzi się w małych społecznościach klasowych? Czy samotność może stać się cichym sprzymierzeńcem bullyingu? Czym jest „przemoc w białych rękawiczkach”? Jaką rolę w walce z tym problemem odgrywa nauczyciel?
Raport „Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych” dostarcza cennych informacji na ten temat. W nawiązaniu do jego wyników odbyło się spotkanie psychologów rozwojowych RESQL – dr. Radosława Kaczana i dr. Piotra Rycielskiego. Rozmowa jest częścią II edycji projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” realizowanego przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA i RESQL.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
Więcej o projekcie: https://web.swps.pl/strefa-psyche
#PrzemocRówieśnicza #Psychologia #Młodzież #ZdrowiePsychiczne #PrzemocWSzkole